Kan verme süresi sorgulama

Son kan verme tarihi
Cinsiyet

Kan bağışı nedir ? 

Kızılaya kan bağışlayarak bir ünite kan ile 3 kişinin haytının kurtarılmasına vesile olabilirsiniz. Kan bağışlamaınn önemini en çok hastahanede bir yakın yatanlar veya hastalar anlamaktadır. Bizim de başımıza böyle birşey geldiğinde emin olun bizede yardım edenler olacaktır. Trombosit bağışlamak ise çok daha önemlidir. Hayati bir meseledir. Bi kaç yılda bir de bunu vermenizi öneririz.

Tek faydasıdabu değildir. Kan veren kişilerin kanları detaylı olarak test edilir. Böylece olası bir bulaşıcı hastalığa rastlanması durumundacsize haber verilmektedir. Kan verdikten sonra da size bir kek ile soda verilir :) Afiyet olsun.

 

Kan bağışı hangi sıklıkta verilebilir ?

Erkekler için ilk kan verdiği tarihle son tarih arasında minimum zaman peryodu  90 gün olmak zorundadır. Kadınlar için bu süre 120 gündür. Bu tarihten önce kan verilmesi durumunda kan değerleri ve vücut kendini yenilemediğinden sorun oluşturabilmektedir. Kan fazlalığı olan kişilerdebu duru sorun olmasa bile doktorlar tarafından kesinlikle önerilmeketdedir.

Bu sayfamızdaki kan bağışı sorgulama aracı ile bu hesabı kısa bir sürede yapabilirsiniz. Böylece gezici kan verme araçlarına yada kan alma merkezlerine ne zaman gitmeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

 

Kan bağışlayan kişiye hediye verilir mi ? 

Türk Kızılayı, kan bağışçılarını 10 kez yapılan bağışta bronz, 25. bağış sonrasında gümüş, 35. bağıştan sora ise altın madalya ile 45. bağışta da onur plaketi vererek onurlandırmaktadır. Tabi burada asıl amaç Allah rızası ve insanlık olmalıdır.

 

Kan bağış zamanı sorgulama aracı

 

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • kan bağışı sorgulama