İdeal kilo ve beden kitle indeksi hesaplama

Kilonuzu Yazınız
Boyunuzu Yazınız

İdeal kilo nedir ?

İnsan vücudunun yaşamını devam ettirmesi için sahip olması gereken en sağlıklı ağırlık nedir. Bu sayfamızdan bunun hesabını yapabilirsiniz. İnsanlarda bel çevresi kalınlaştıkça kalp damar hastalıkları ve diğer hastalık riskleri artar. Bu yüzden hesaplama sayfamızda bulduğunuz kilo oranınız 25 ve üzerinde ise spor aktiviteleri yaparak sağlıklı bir diyet yapmanızı öneririz. Bu hesaplamaya beden kitle indexi ( BMI ) denir.

 

ideal kilo hesaplama

İdeal kilo ve boy endexi nasıl hesaplanır ?

Bel kalınlığınız, kilonuz ve boyunuz baz alınarak sahip olmanız gereken normal kilonuz bulunur. Eğer bu oranların altında veya üstünde iseniz yukarda da dediğimiz gibi sağlıklı yollardan kilo vermeniz gerekir. Aynı şeklide aşırı zayıf iseniz de belirli bir kiloya ulaşmanız gerekir.

 

BOY KİLO ORANI TABLOSUNU NASIL OKUMALISINIZ
ZayıfsınızKilonuz NormalKilolusunuzAşırı kilolusunuz
< 18.5 ve aşağısı iseniz normal kilonuzdan zayıfsınız.18.5 - 24.9 aralıığında iseniz kilonuz normal gayet iyi yoldasınız.25 - 29.9 Daha fazla kilo almadan önlem almanızı öneririz.30 > Kesinlikle spor ve diyet yaparak vücut ağırlığınızı sağlıklı yollardan düşürmelisiniz. Bunun için sağlıklı bir beslenme ve spor planı yapmalısınız.
Konu ile İlgili Benzer Aramalar