İdeal Kilo Hesaplama

Kilonuzu Yazınız
Boyunuzu Yazınız
Doğum Yılınız
Cinsiyet

İdeal kilo nedir ?

Sağlık otoriteleri tarafından belirlenen doğum tarihi, boy , kilo , cinsiyet verilerine dayanarak olmanız gereken ideal kilonun hesaplanmasına ideal kilo denir. Sağlıklı bir ömür sürdürebilmek için ideal kilonun korunması doktorlar tarafından önerilir. İdeal kilonun üzerinde olanlar kilolu veya obez olarak nitelendirilirler. Aşırı zayıf olmakta kilolu olmak kadar sorunlu bir durumdur.

 

Aşırı kilolu olanları kalp damar hastalıkları, şeker, eklem rahlatsızlıkları, felç, solunum sorunları beklerken aşırı zayıf olanları ise baş dönmesi, kansızlık, çabuk yorulmaş, üşüme gibi sorunlar beklemektedir. Her şeyde olduğ gibi kilo anlamında da orta yol en iyisidir. Aşırı kilolu olanların uygun diyetler ve sıkı bir egzersiz planı ile aylar içinde ideal ağırlıklarına ulaşması söz konusudur. Kilo almak içinde yine aynı şekilde diyet ve spor programı uygulanmalıdır.

 

İdeal kilo nasıl hesaplanır ?

Kadın ve erkekler için ideal kilo hesaplaması farklılık göstermektedir. Yine aynı şekilde sahip olduğunuz boy, yaşınız da baz alınması gereken metrikler arasındadır. Kadınlar daha yavaş kilo verirken , erkeklerin daha hızlı kilo vermesi de metobolizma farklarını ortaya koymaktadır. Peki gelelim ideal kilo hesaplamasının nasıl yapıldığına. Bunu şu şekilde formülize edebiliriz.  

 

Kadınlar için ideal kilo hesaplaması  45.5 + 2.3 ( Boy (in) – 60 )

Erkek için ideal kilo hesaplama 50 + 2.3 ( Boy (in) – 60 )

 

Boy kilo endeksi nasıl hesaplanır ?

Boy ile kilo arasındaki orantı kullanılarak hesaplanan bu metriğe vücut kitle endexi adıda verilir.. Sahip olunan vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile hesaplanır. Vücut kitle endeksi hesaplanarakta sizin için en uygun kiloya gelip gelmediğiniz test edilebilir. Vücut kitle endeksi hesaplama formülü şu şekildedir. BMI ( Vücut kitle indeksi ) Ağırlık (kg) / Boy (m)2

 

Aşırı obez olmak veya aşırı zayıf olmak sadece yetişkinlerin sorunu değildir. Aynı sorunu yaşayan çocuk denecek yaşta bireylerde mevcuttur. Bunlar içinde önlem alınmaza ilerki yaşlarda çeşitli rahatsızlıkları yaşamaları riski taşımaktadır. Bebekler için boy kilo hesaplaması ise ayrı bir hesap konusudur.

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • boy kilo cetveli
  • ideal kilo cetveli