Şafak kaç hesaplama

Sülüs Tarihi :
Kullanılan İzin :
İlave İzin :
Ceza Gün :
Askerlik Süresi :

Askerlik görevini yaparken şafak kaç ne demektir ?

Askerliğin başladığı gün olan sülüs tarihi gününden askerliğin bitimine kadar geçen süreye zorunlu askerlik görevi denir. Şafak ise askerlik görevinin sonlanmasına ne kadar süre kaldığıdır. Hatta uzun dönem ve kısa dönem askerler askerliğin bitimen 81. gün kala plakaya düştüm derler. Bundan sonrasını da gün sayısı yerine il ismi ile söylerler. Örneğin : Artık 60 'ım diyen birisi şafak kaç diye soranlara TOKAT diye cevap verir. Böylece terhisinize kaç gün kaldığını söylemiş olursunuz.

 

Programsız ve online şafak hesaplama sitesi

Size şafak kaç diye sorulduğunda sitemizdeki askerlik bitiş süresi hesaplama programını kullanarak kolay ve hızlı bir şeklide cevap verebilirsiniz. Yapmanız gereken sırasıyla sülüs tarihini, kullandığınız izin süresi, varsa cezanız, varsa ek izin süresi ( izinden sayımayan hava değişimlerini de buraya ekleyebilirsiniz ) ve uzun dönem mi kısa dönem mi olduğunuzu seçmek sonra da hesapla butonuna tıklamak olacaktır. Artık şafak saymaya son veren programımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Kısa dönem askerlik ne kadar sürer ?

4 yıllık fakülte mezunu üniversitelilerin kısa dönem askerlik yaptığını biliyoruz. Bu askerliğin süresi ise 6 aydır. Bu sürenin sonunda normal askerlik terhis belgesi alınır. Bu süreden izin süreleri düşülür.

 

Uzun dönem askerlik ne kadar sürer ?

Fakülte mezunu olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yaptığı askerlik türüdür. Tam olarak  12 ay sürer. İzin de geçen gün süreleri bu süreden düşülür. Bu süre bitince askerlikten terhis olunup , terhis belgesi alınır. 2016 yılı için güncel 12 aylık askerlik kararına uygun olarak düzenlenmiştir.

 

Örnek şafak kaç raporu : 

Toplam askerlik süresi :  365 gün
Şafak ne zaman : 21 Mayıs 2016
Şafağa kaç gün kaldı : 335 Gün
Resmi terhis olma tarihi ; 21Mayıs 2017
Askerlik Yeri : İstanbul, Ankara

 

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • şafak kaç
  • askerlik şafak hesaplama sitesi