Askerlik borçlanması hesaplama

Gün Sayısı Giriniz

Askerlik borçlanması nedir ve nasıl yapılıyor ?

Askerlik görevi öncesinde her hangi bir sigorta başlangıcı bulunanlar diledikleri takdirde askerlikte geçen süreyi sigortalılık sürelerinin üstüne ekleyebilirlir. Aynı şeklide çocuğu olan bayanlar doğum borçlanması yaparak devlete prim ödeme şeklinde erken emeklilik yapabilirler. Bu işleme askerlik borçlanması denir. Askerlikten sonra sigortaya başlamış olsa bile isterse askerlik yaptığınız süresi kadar ödeme yaparak sigortasını örneğin 15 ay 18 ay geri alabilir. Bu işlemi yapmanın asıl gayesi erken emeklilik içindir. İster özel firmada işçi olarak sgk lı çalışın isterseniz emekli sandığı ile çalışan memur yada esnaf , ziraat işi ile uğraşan bir bağkurlu olun SSK ya başvurarak bu ödemeyi rahatlıkla yapıp erken emekli olma şansına sahip olabilirsiniz.

 

Askerlik borçlanması ne kadar tutuyor nasıl hesaplanır ?

Askerlik süresinin sigortalı olarak sayılabilmes için bu arada geçen sürenin primlerini yatırmak gerekir. Peki bu prim nasıl hesaplanır diyecek olursanız. Formülü şu şekildedir.  Hesaplama yapılırken öncelikle tercihinizi yapmalısınz kısmi olarak borçlanma da yapabilirsiniz. 1 gün içinde , askerliğin tam süresi kadar da borçlanabilirsiniz.

 

Askerlik görev süresi : Örneğin 15 ay

Borçlanılacak prim süresi : 15 Ay

Prim ne kadar : O günkü ayık güncel sigorta primi

 

 

( Günlük sigorta primine esas kazanç * 32 / 100 ) * ( Borçlanılması istenen süre ) = Askerlik borçlanma tutarı

 

2016 için askerlik borçlanması hesaplama tablosu 

SSK tarafından her yıl belirlenen tutarlara göre aşağıdaki tablodan  2016 yılı içinde askerlik borçlanamsı durumunda kaç gün için ne kadra ücret ödemeniz gerektiği detaylı olarak hesaplanmışıtr.

 

 

 2016 için minimum ödeme
1 gün borçlanmak isterseniz17,57
30 gün borçlanmak isterseniz527,04
6 ay yani 180 gün için3162,24
365 günlük gün yani 1 senelik6324,48

 

SGK ya askerlik borçlanması için başvuru yapmak için ekteki formu doldurmanız yeterlidir. 2016 için güncel başvuru formunu indirmek için tıklayın.

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • 2016 askerlik borçlanması programı