İsteğe bağlı sigorta primi hesaplama

Gün Sayısı Giriniz

İsteğe bağlı sigorta nedir ?

Her hangi bir işyerinde çalışmak veya iş kanununa tabi olmadan kendi isteğiyle emeklilik hakkından faydalanmak için devlete ödenen sigorta ücretidir. Çalışan biri gibi emekli olup , sağlık hizmetlerinden faydalanabilir..

İsteğe bağlı sigortadan faydalanabilme şartları

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Başka bir sigortadan aylık maaş karşılığı olarak faydalanmıyor olmak şartları yer almaktadır.
  • Başka bir işte çalışıyor olsanız bile bu çalışmanın tam zamanlı olmaması veya başka bir sigortadan faydalanacak zorunluluğu olmaması gerekir.

İsteğe bağlı sigorta priminin ne kadar olduğu hesaplanır ? 

Sitemizde bulunan sigorta primi hesaplama aracından faydalanarak  2016 yılında devlete isteğe bağlı sigortalılık için ödemeniz gereken prim tutarını hesaplayabilirsiniz. Asgari ve azami ödeyeceğiniz prim miktarını hesaplamak için yapmanız gereken ödeyecğiniz gün sayısını girmek ve ardından hesapla butonuna tıklamak olacaktır. Böylece kolay bir şekilde sorgulamayı yapmış olacaksınız. Resmi hizmet dökümünü almak isterseniz edevlet şifreniz aracılığı ile turkiye.gov.tr den bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kendi imkanları ile isteğe bağlı sigorta yatıran kişlerin ne zaman emekli olabileceği, ne kadar maaş alacağeı ve kaç gün prim ödemesi gerektiğine dair hesaplama araçlarımızı da en kısa zamanda sitemizde göreckesiniz.

 

2016 yılı için minimum ( enaz ) ödemeniz gereken prim miktarı aylık olarak %30 zamlanarak  527 TL olmuştur. Yıllık olarak 6324 TL olarak hesaplanmaktadır. Bu tutarlar her yıl devlet  tarafından belirlenir.

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • isteğe bağlı sigorta hesaplama programı