Engelli ötv indirimi hesaplama

Araç Fiyatı Giriniz

Engelliler yeni ( sıfır ) araç satın alırken büyük oranda ÖTV indirimi alırlar. Bu sayfamızdan engelli kardeşlerimizin yeni araba alırken onlara uygulanacak ötv indirim tutarını hesaplayabilirsiniz. 2. eL ARA

 

Sayfamızdaki hesaplamalar 2016 yılı için uyumludur. Ve tamamen doğru sonuç vermektedir. Engelli raporu ile bu imkandan faydalanılabilri. Eğer özürlü kişi aracı kendisi kullancaksa H grubu ehliyet almak durumundadır. Ayrıca plakanın engelli işaretli olacağını da unutmayalım.

ÖTV indirimi nasıl hesaplanır ? 

Elbetteki bu indirim her aracı göre değişir . Daha doğrusu araç fiyatları üzerinden yapıldığı için her araba da değişiklik gösterir.

 

Engellilere yapılan vergi indirimleri nasıl sorgulanır ?

  • KDV indirimi

Normalde %18 olarak alınan katma değer vergisi engelliler  için%15,24 olarak hesaplanır

  • ÖTV indirimi

Özel tüketim vergisi normal satış için araçlarda %45 oranındadır. Fakat engelli kardeşlerimiz bu oranın sadece %26,3 ünü ödeyeceklerdir. Yüzde 50 oranında bir ÖTV indirimi söz konusu olmamaktadır. İndirimli aracı aracı birinci derece yakınınız adına alarak kullanabilirsiniz.

 

İki indirim beraber düşünüldüğünde toplamda %35 oranına yaklaşmaktadır. Bu da oldukça büyük bir avantajdır. Örneğin 60 bin TL olan bir araç bu indirimler sonrasında kaç paraya gelir diyecek olursanız. Bu araçtan araca aslında değişiklik göstermekle birlikte  ötvsiz olarak 38- 40 bin tl bir fiyata satın alınabilmektedir. Formül ise şu şekildedir.

 

Özürlü olmayan kişiler için araç satışında formül şudur
Aracın liste fiyatı + %37 ÖTV = NORMAL FİYAT
NORMAL ARAÇ FİYATI + %18 KDV = ARACIN TOPLAM  SATIŞ FİYATI 

 

Sakat ve özürlüler için atma değer ve özel tüketim vergi indirimi sonrasında ise şöyle olur
Aracın liste satış fiyatı + %18 KDV = ENGELLİ ve ÖZÜRLÜYE ÖTV + KDV İNDİRİMLİ SATIŞ FİYATI

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • 2016 engelli araç sakatlık indirimi hesaplama
  • özürlüler için araç fiyatlarında yapılan vergi indirimleri nasıl hesaplanır