Kira artışı hesaplama

Tür Seçiniz :
Aylık Kiranızı Yazınız :
Kira Zammı Oranını Yazınız :

Kira zammı ne zaman ve neye göre yapılır ?

Kontratın yapıldığı tarihteki ay hangi aysa her yıl o ayda kontrat yenilenir. Eğer yeni bir anlaşma yapılmazsa kontrattaki anlaşma üzerinden fiyat artışı sağlanır. Örneğin kontratta yeni anlaşma yapılmasa artış üfe oranında belirlenir yazıyorsa. Her yıl bu oranda zam yapılması sağlanır.

Bu anlamda kafa karışıklığına mahal vermemek için Devlet İstatistük Enstitüsünün değil TÜİK in verilerinin baz alınması gerektiğini söylemek isteriz. Yine anyı şekilde eğer kontratta özel bir şekilde tanımlanmamış ise ÜFE artış oranında zam yapılır.

2016 kira zam oranı nasıl hesaplanır ?

Kira zammı her ay ve her yıl yeniden belirlenen üfe oranında yapılır. Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi resmi olarak Türkiye İstatistik Kurumu ( Tuik)  tarafından her ay açıklanır ve yıllık ortalaması baz alınır. Örneğin 2016 Ocak ayı için kira artış oranı Tüik 'çe belirlenen 2015 yılı aralık ayı için ÜFe oranı % 5,71 ve 12 aylık ortalama ÜFe ise 5,28 ediyor. Bu da şu demek oluyor ev sahibiniz kiranıza % 5,28 den daha fazla zam yapamaz.

 

Konut kirasına yapılan zam nasıl olmalıdır örnek ile anlatmak gerekirse

Eğer kiranızın 1.000 Lira olduğunu varsayalım.
2015 Kira zam oranı: % 5,28
Her ay için zam bedeli: 52,80 TL

Zamı yeni kira bedeli: 1.052,80 TL

 

Kiralar artış oranı meselesi

İşyeri ve ev için kira zam oranları farklıdır. İşyerleri için 2020 kılına kadar artış oranları tamamen mülk sahibinin insiyatifindedir. Ev kiralamalarında ise eğer kontratta özel bir durum belirtilmemişse bir önceki yılın 12 ayının Üfe ortalaması baz alınmaktadır. 

 

İşyerlerinin Ocak 2016 için kontartta belirlenen kira artış oranı % 6.48  oranı ile hesaplanır. Bu son çıkan yılın 12 aylık üfe , tüfe ortalamasıdır.

Ev yani konutlarda Ocak ayında kira kontratı başlayanlar için 2016 Yılı artış oranı % 5.28  oranı ile çarpılmalıdır.

 

Kontrat 'a kira artış maddesini bu şekilde yazmanızı öneririz :
Aylık kira ücreti, kiralam işleminden sora bir yıl sonunda başlamak kaydıyla her kiralama yılı sonrası Tüik tarafından açıklanan ÜFE ve TÜFE oranında artış sağlanacaktır.

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • konut kira artış oranı bulma
  • 2015-2016 kira artışı hesaplama
  • kira zam hesaplama
  • işyeri ve ev için kira zammı