Yakıt tüketimi hesaplama ile arabam kaç yakar hesapla

Kaç KM Yol Yaptınız
Alınan Yakıt Maliyeti
Alınan Litre
Litre Fiyatı

Yakıt tüketimi hesaplama

Araçların ne kadar benzinle kaç kilometre yol gittiğinin hesaplanmasıdır. Arabam kaç yakar hesaplama aracı ile doldurduğunuz benzin ve gittiğiniz yol verilerine girerek. Aracınızın tahmini olarak yakıt tüketim değerlerini öğrenebilirsiniz.

 

Arabam kaç yakar ?

Bir arabanın ne kadar yakıt tükettiğini kolay şekilde hesaplamanın formülü şudur. Aşama aşama yazalım. Bu işlemler sonrasında arabanızın neredeyse kesin olarak kilometrede ne kadar yaktığını öğrenebilirsiniz. Tabiki yolun durumu, yaptığınız hız, araçta bulunan kişi sayısı gibi etkiler de yakıt  maliyetine birinci dereceden etki eder.

 1. Araçın deposunu full olarak dolduruyoruz.
 2. Ne kadar gittiğimizi hesaplayan kilometre hesaplaycısını resetliyoruz.
 3. En az 100 kilometre seyahat ediyoruz.
 4. 100. kilometrede tekrar akaryhakıt istasyonuna giderek depomuzu yine fulluyoruz.
 5. KAç kilometre yol yapmış isek ( 102, 108 her neyse kaç km yol yaptınız yazan yere yazıyoruz )
 6. Akaryakıt istasyonunda ikinci kez gittiğimiz zaman ne kadar yakıt aldık bunu bi kağıda yaz. Bunu da alınan yakıt maliyeti yazan yere yazıyoruz.
 7. Litre olark kaç litre yakıt aldığınızı yazınız.
 8. Benzin / Dizel / Lpg litre fiyatını yazınız 
 9. Hesapla butonuna basınız.

Yakın zamanda hangi araba ne kadar yakar aracımızı da devreye sokacağımızı buradan haber verelim. Genel olarak benzinli araçlar dizel araçlara göre fiyat yönünden daha pahalı tüketim yaparlar. Bunun sebeplerinde bir tanesi benzinin pahalı olması ikincisinin de benzinli araçların daha fazla yakıt tüketmesi sayılabilir. Dizel hem ucuzdur hem de dizel araçlar daha az litre yakıt tüketirler. Lpg li araçların zaten çok şanslı olduğunu az tüketim yaptığını ve litre fiyatının çok ucuz olduğunu söylememize bile gerek yok :)

 

Bu sayfamızda toyota, renault, audi, fiat, volvo, volkswagen, suzuki, tata, tofaş, subari, skoda, chery, chevrolet, citroen, mitsubishi, mercedes, bmw, kia, dacia, ford gibi tüm araç markaları için hizmet vermektedir. Her hangi bir marka yada model sınırlaması yoktur. En cimri araçları bu sayfamızda bulabilirsiniz.

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
 • arabam ne kadar yakıyor nasıl hesaplanır
 • 2016 yakıt tüketimi hesaplama
 • lpg
 • dizel ve benzin yakıt tüketim öğrenme
Arama Yap