İmsak vakti hesaplama

İl Seçiniz

İmsak vakti nedir ?

İmsak vakti Ramazan ayında orucun başladığı anı temsil eder. Oruç ise imsak vakti ile iftar vakti arasında ki süreyi kapsar. Tüm namaz vakitleri için baz alınacak en kaliteli takvimler fazilet, diyanet ve ihlas takvimleridir. Oruca başlama vakti olan imsak, aynı zamanda sabah namazının kılınabilecek vaktin başladğı andır. Yani biz orucumuza başlarken sabah namazının da kılınabileceği vakit girmiş olur. Bu vakitten sonra artık oruç yasakları başlamıştır ve bir şey yiyip içemeyiz.

 

 

Sahur vakti nedir ?

Aslında iftar vakti ile imsak vakti arasında kalan tüm süreye sahur vakti denir. Bu süre içinde rahatlıkla yiyip içebilirsiniz. Ancak efdal olan akşam yattıktan sonra sahur için özel olarak kalkmak gerektiğidir. Bu şekilde orucumuz daha değerli hale gelmiş olur. Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde 

"Sahura kalkmak, Allahın size bağışladığı berekettir, bunu kaçırmayın!" (Nesai) buyurmaktadır. 

 

İmsak vakti nasıl hesaplanır ?

Dinimiz olan İslama göre namaz ve ibadet vakitleri saat omasa bile kolaylıkla hesaplanabilecek doğa olayları ile ilişkilendirilmiştir. Müslüman alimler müttefik olarak diyanetinde baz aldığı sistem ise bilimsel bir kriter olarak astronomik tanın başlangıcı olan 18º'yi esas almaktadır. Böyle bilimsel bir kriter ölçü alınmadığı takdirde toplum içinde birliğin sağlanması asla mümkün değildir. Hatta bu yüzden İslam dünyasında bu yöntem kullanılmadığından ruyeti hilal noktasında bile bir ittifak söz konusu değildir.

 

Sitemizde başta büyükşehirler istanbul imsak vakti olmak üzere, ankara, izmir, gaziantep, tokat, kayseri, bursa, kayseri dahil Tüm Türkiye illeri ve ilçelerinin imsak vaktini hesaplayabilirsiniz.

 

 

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • imsak vakitleri
  • sahur vakti ne zaman