Sermaye ve temettü hesaplama

Hisse Miktarı (Adet) :
Bedelsiz Oranı (%) :
Bedelli Oranı (%) :
Nakit Temettü Miktarı :
Rüçhan Hakkı Kullanım Fiyatı (TL) :
Ağırlıklı Ortalama Fiyatı (TL) :

'Sermaye ve Temettü Hesap Makinesi' aracımız ekonomi ve finans işleri ile uğraşanların çok işine yarayacağını düşünüyoruz. Ek olarak hisse senetleri ve borsa işleri ile aktif olarak uğraşanlarda bu araçtan faydalanabilir.

 

Temettü nedir ?

Her hangi bir işletmeye ortak olan kişilerin , bu işletmelerin dönem içinde sahip olduğu kardan belirli bir oran üzerinden pay almaları işlemine temettü denilmekteir. İşletmeler tarafından çıkarlılan ortaklık kağıtları olan hisse senetleri de aynı şekilde değerlendirilir. Kar payının ne kadar olacağı hisse senedi miktarı üzerinden belirlenir. Temettüler genellilke hisse senedi olarak dağıtılır. 

 

Temettü nasıl hesaplanır ? 

Hisse senetleri aldığınızı bir şirket bu yıl yüzde 90 temettü ödemesi yapılacağını ilan etmiş olduğunu varsayalım. Sizin de bu firmaya ait 1000 ( bin ) hisse senediniz bulunmaktadır. Hesaplama işlemini gerçekleştirirken , hisselerin nominal değerle ölçüldüğünü düşünelim. bunun karşılığı 1 TL dir. Her 1 TL için 0,90 kuruş tememtü geliri alacağınız anlamına gelir. Elinizde 1000 hisse senedi olduğundan 900 Kuruş temettü geliri ede etmiş olacaksınız

 

Sitemizde yer alana sermaya ve temettü hesaplama makinesi aracından faydalanarak ta çok kolay bir şeklide hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Yapmanız gereken sermaye arttırımı ile ilgili bilgileri ve temettü oranlarını girmek olacaktır. 

 

Bu hesaplama makinesini sitenize eklemek isterseniz menü kısmında yer alan sitene ekle kısmından faydalanabilirsiniz.

 

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • sermaye artırımı hesaplama
  • rüçhan hakkı hesaplama
  • Sermaye ve Temettü Hesap Makinesi