Özel okul teşvik hesaplama

Öğrencinin bir önceki yıldaki başarı durumu (100 lük sisteme göre) :
Öğrencinin :


Ailenin aylık toplam geliri :


Okul öncesi veya İlköğretim öğrencisi kardeş sayısı :
Orta öğretim öğrencisi kardeş sayısı :
Açık öğretim veya askeri okul öğrencisi kardeş sayısı :
Üniversite öğrencisi kardeş sayısı :
Anne ve Babanın durumu :Aldığı Disiplin Cezası :
Harp veya vazife malülü çocuğu veya haklarında koruma,
bakım veya barınma kararı verilmiş çocuk :

Özel okul eğitim öğretim desteği nedir ?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çocuğunu özel okulda okutmak isteyenler için devlet tarafından eğitim öğretim giderinin bir miktarının karşılanması suretiye yapılan devlet desteğidir. Daha önceki yıllarda böyle bir ödeme devlet tarafından yapılmıyordu. Bu sistem ile birlikte aileler artık çocuklarana daha kolay bir şeklide özel okullara verebilmektedir. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim, lise dahil tüm okullari çin bu teşviği rahatlıkla alabilirsiniz. Bu ödeme 5580 sayılı kanuna dayanılarak yapılmaktadır.

 

Özel okul devlet teşvikini hangi okullar alır ve nasıl alınır ?

Çocuğunuzu özel okula yazdırdıktan sonra her yıl başvuru tarihlerinde son üç aydan birini göstereek şekilde maaş bordrosunu okulunaz vererek sizin adınıza e-okul üzerinden başvurmasını sağlayabilirsiniz. Devlet okulundan özel bir eğitim kurumuna geçenlerde bu destekten faydalanbilirler. Eğer destek bir kez çıkmış ise her sene çıkmaya devam edecektir. Gelir durum testi ve puanlamasından sonra size bu katkının çıkıp çıkmadığını internet üzerinden öğrenebilirsiniz. ( http://ookgm.meb.gov.tr/ )

 

Özel okul yardımı kaç kişiye yapılır ve ne kadar para ödenir ?

Okul öncesi ve ilkokul öğrenileri için 3000 TL ve 50 bin kişi,  75000 ortaokul öğrencisi için 3 er bin TL, 75000 Lise öğrencisi için 3000 er TL yardım ödenecektir. Puanlama kriterlerinde engelli olmak ekstra 5 puan almak anlamına gelmektedir. yine hangi ilden başvurulduğu da puanlamayı etkileyen bir durumdur.

 

Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep gibi büyükşehirlerde daha çok özel okul bulunduğundan bu yardımın çıkması daha düşük bir ihtimal gibi düşünülebilir. Yine aynı şekilde özel okul sayısının ve talebin az olduğu illerde devlet desteğinin çıkma şansı bir oranda artmaktadır.

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • eğitim öğretim desteği puanlama