Oruç fidye borcu hesaplama

Oruç Tutamadığınız Gün Sayısı

Oruç nedir ?

Allah-u taala tarafından Ramazan ayında gücü yetenlerin imsak vaktinden , akşam ezanına kadar bir şey yememe, içmeme ve bazı yasaklara riayet etmesi gereken ibadettir.

Oruç fidyesi nedir ?

Oruç tutamayacak kadar yaşlı, hastalığının iyi olmasından ümit kesilmiş veya düşkün kimseler Ramazan ayında tutamadıkları her oruç günü için gün bazında hesaplanacak tutar üzerinden fidye verirler. Bu tutar her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenir. Fitye tutarı ile fitre tutarı aynıdır.  Diyanetin belirlediği tutarlar asgari minimum tutarlardır. Bu  değerden daha az veremezsiniz. Ancak daha yükseğini durumunuza göre vermeniz efdaldir.

 

Özet olarak ödenmesi gereken günlük fidye tutarı ile sizin bir günde yemeniz gereken yemek için ödenecek günlük masraf aynıdır. Eğer fidye ödemyede gücünüz yetmiyorsa bir fakiri doyurmak , eğer ona da gücü yetmiyorsa Allahtan bağışlanma talep etmelidir. a etmeleri gerekir.

Oruç fidye borcu nasıl hesaplanır ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Diyanet İşleri başkanılığı tarafındna her yıl güncel olarak belirlenen asgari tutarlar üzerinden fidye borcu hesaplanır. Ancak kişinin maddi durumuna göre verebileceği üst rakamın limiti yoktur.

 

Oruç tutmayan kimse eğer bir gün oruç tutabilecek hale gelirse tutamadığı tüm oruçları kaza etmesi gerekir.

 

Oruç tutamayanlar günlür ne kadar fidye ödemeli ?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2015 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2015 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede, sadaka-i fıtır miktarı 11,5 TL olarak belirlenmiştir. 2017 yılı için tahmini miktar 12,5 TL'dir. Hesaplama işlemi 2017 yılı için tahmini değer üzerinden yapılmaktadır.

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • oruç fidye borcu hesaplama