Metabolizma hızı hesaplama

Boyunuz :
Boyunuz :
Kilonuz :
Yaşınız :

Bir kişinin bir gün boyunca yaşamı için tüm organlarının hareketsizlik esnasında ihtiyaç duyduğu minimum enerji kaynağıdır. Diğer bir deyişle minimum olarak vücudumuz için lazım olan enerjiye bazal metobolizma denir. En doğru metabolzma ölçümü vücudun kullandığı oksijen kaynağını hesaplayarak bulunur. Bunun mümkün olmadığı yerlerde harris-benedict tekniği ile rahatlıkla bazal metabolizma hesaplaması yapılabilir.

Bazal metobolizma nedir ?

Vücudumuz yaşamını devam ettirmek için ihtiyacı olan bu enerji yaş, kilo, cinsiyet, kişilik özellikleri gibi etkiler ile değişiklik gösterebilir.  Mesela kadınların metabolizması daha yavaştır. Peki bunu hesaplamak ne işimize yarar. Bu hesaplamayı yaparak kaba bir tabirle günlük kaç kalori ihtiyacınız olduğunu hesaplayıp bu kalorinin altında bir alım gerçekleştirirseniz kilo verme üstünde bir alım gerçekleştirirseniz kilo alma durumu oluşacaktır.

 

Günlük aldığınız kalori miktarından o gün yaptığınız aktiviteler sonucu harcadığınız kaloriyi düşerek o gün kaç kalori harcıdığınız veya almanız gereken minimum kaloriden ne adar az tükettiğinizi anlamış olursunuz.

Benedict tekniği ile bazal metabolizma hızı hesaplama

Erekler ve kadınların metabolizma hızları değişiklik göstermektedir. Bu nedenle iksii içinde kullanılan formüller de farklıllık gösterir. Aşağıdaki metabolizma hesaplama formülünü kullanarak kendiniz manuel hesaplama yapabilrsiniz. Veya sitemizde yer alan forumda yer alan boy, kilo, yaş kutularını doldurarak otomatik hesaplama yaptırabilirsiniz.

 

İnternet sitemide yer alan bazal metabolizma hızını hesaplama aracı ile kolayca bu işlemi greçekleştirebilirsiniz. Aracı sitenize eklemek isterseniz sitenin üst kısmında yer alan sitene ekle bölümünden faydalanabilirsiniz.

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • metabolizma hızı nasıl hesaplanır
  • bazal metabolizma hesaplama