Konut kredisi KDV iadesi hesaplama

Evinizin Büyükşehir Belediye Sınırında :
Evinizin Metre Karesi :
KDV Dahil Çektiğiniz Miktar :

Konut satın alırken KDV oranının 2017 yılına kadar %18 den %8 e düşürülmesi işlemi devlet tarafınan karara bağlanmıştır. Bu nedenle siz ev alırken masraf olarak sizden kesilen %18 vergiyi geri alabilirsiniz. Bu işlemi sadece konut kredisi kullananlar değil finansal kiralama yöntemini tercih edenlerde kolaylıkla geri alabilirler.

 

Sitemizde ne kadar parayı geri alacağınızı kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Hesaplama işlemini yaparken satın aldığınız evin 150 metrekarenin altında veya 150 metrekarenin üstünde olması kriteri baz alınarak işlem yapılıyor. "116 seri numaralı Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin 4/2 maddesi 'fazla veya yersiz olarak hesaplanan vergi, öncelikle satıcı tarafından alıcıya iade edilecektir' denilmektedir. Bu maddeye istinaden geri ödemeler en kısa süre içinde yapılmaktadır.

 

KDV iade alma başvurusu nasıl yapılıyor ?

3320 Türk Lirasına kadar olan vergilerde bağlı bulunduğunuz Kaymakamlık Hakem Heyetine , 2320 lira ile 3480 lira arasındaki tutarlarda Ticaret İl Müdürlükleri bünyesinde bulunan İl Hakem Heyetlerine, 3480 lira ve üzeri olan tutarlarda ise Tüketici Mahkemelerine başvuru yapmanız gerekiyor.

 

Konut kredisinde kdv iadesi nasıl hesaplanır ?

Eğer her hangi bir büyükşehir belediyesi sınırlarından ev satın almışsanız ve satın aldığınız ev 150 metrekareden küçük ise %1, 150 mertekareden büyükse metrekaresi 0-499 TL aralığında olan konutlar için %1 metrekare fiyat aralığı 500 TL ve üzeri olanlar için %8 oranındadır. Büyükşehir belediyesi  içerisinde bulunan evde 200.000 TL değerinde bir ev alan kişi neredeyse 16.000 TL kdv ödemiş oluyor. Bu da gerçekten ciddi bir rakamdır.

 

Sitemizde yer alan kdv geri alma bölümünden evin metrekaresini seçerek , iade alacağınız vergi tutarını kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Alacağınız paranın tutarına göre de yukarıda verdiğimiz fiyat aralıklarının hangisinde kalıyorsa o kuruma başvurarak geri ödemenizi alabilirsiniz.

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • konut kredisi vergi muafiyeti