Kâr payı hesaplama

Yatırılan Tutar :
Kâr Payı :
Vade Seçiniz :

Katılım bankaları diye adlandırılan bankalar kar zarar ortaklığı şeklinde çalışırlar. Alınan kar payına temettü 'de denir. Her ne kadar birbirinin aynı imiş gibi gözükse de faizi , kar payından ayıran yatırdığınız paradan tam olarak ne kadar getiri olacağını bilmemenizdir. Ancak faizde oranlar nettir. 

İslam dinine göre kar payı caizdir ve en doğal bir alışveriş yöntemidir.

 

Eğer katılım bankaları kar payı dağıtımı yaparken bahsettikleri kurallara uyuyorlarsa tabii ki. Detaylı fetva bilgilere için sorularlaislamiyet sitesini öneririz. Burada olayın dini yönünü değil de kar payı hesabının nasıl yapılacağını ve bununla ilgili formülleri paylaşacağız.

 

Türkiye 'de faaliyet gösteren katılım bankaları AlbarakaTürk, Ziraat Katılım, Vakıfbank Katılım, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Bank Asya 'dır. Hepsi de kurduğu şirketlerin getirdiği kazançları hissedarlarını aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık peryodlarda bölüştürerek elde edilen geliri eşit oranda dağıtırlar. Hisse senetleri ve muhasebe kayıtlarındaki kar-zarar hesabı da aynı yöntemler ile hesaplanır.

 

Kar payı nasıl hesaplanır ?

Katılım bankalarından ihtiyaç, konut, araç gibi konularda kredi çekerken hesaplanan karpayı oranları ile bu bankalara yatırdığınız para, doviz, altın gibi şeylerden kazanacağınız kar payının hesaplanması nasıl yapılır. Aslında başta da söylediğimiz gibi islama uygun bir kar payı dağıtımı olabilmesi için oranların daha önceden belli olmaması gerekir. Bu oranar düzenli olarak ay sonlarında belirlenir. işte sizde sitemizdeki kar payı hesaplama aracını kullanarak tutarı ve oranı girerek bu tutar üzerinden size ödenecek yadasizin ödeyeceğiniz kar payını kolayca hesaplayabilirsiniz.

 

Katıım bankalarında vade türleri 1 Ay = 31 Gün Kırık vade , 3 Ay = 91 Gün , 6 Ay = 180 Gün , 1 Yıl = 364 Gün ve en uzun 1 Yıldan Uzun Vadeli= 365 – 450 Gün aralığındadır. Çoğu zaman kırık vadeli yatırımların getirdikleri kar payları daha avantajlı olmaktadır. Bildirilen oranları genellikle bir taahhüt değildir. Eğer taahhüt olsaydı zaten karpayı değil faiz olurdu. Altın ve gümüş katılım hesaplarında da aynı durum söz konusudur.  Katılım bankalarıda kredi değil finansman tabirini kullanılarlar. Ve Konut finansmanı, 0 araç ve 2. el araç finansmanı , işyeri finansmanı, arsa finansmanı, eğitim finansmanı, hacı ve umre finansmanı şeklinde alt dallara ayrılırlar.

 

Katılım bankalarında en yüksek kar oranı veren hangi bankadır diye soracak olursanız bizim bu soruya buradan cevap vermemiz çok doğru olmaz. Yine aynı şekilde kredi ve finansman çekerken en düşük kar payı alan katılım bankası hangisidir sorusunun cevabını da firmalarla görüşerek sizin vermeniz gereken bir cevaptır.

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • kar payı hesaplama formülü
  • kuveyt türk
  • albaraka
  • ziraat katılım
  • vakıfbank katılım
  • türkiye finans kar payı hesaplama formülü