Kaç kalori hesapla

Malzeme Türü Seçiniz :

Kalori bir gram suyun ısısını bir derece artırmak için gerekli enerji miktarına denir. Bu bilimsel açıklamadan sonra kalorinin simgesinin de cal ile ifade edildiğin söyleyelim. Vücudumuza giren yiyeceklerin de aynı şekilde birer kalori değeri vardır. Bir isanın yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan kalori miktarını hesaplarsınız. Sonra aldığınız kaloriden bunu düşersiniz. Ortaya çıkan sonuç sizin diyet ve ideal kilonuza ulaşma sürecinde vereceğiniz kiloya denk gelmektedir.

 

Yani formülize etmek gerekirse Günlük ihtiyacınız olan kalori miktarı - Aldığınız kalori miktarı - Harcadığınız kalori miktarı

Zayıflama süreci içerisinde her gün  600 - 700 kalorilik bir eksiltmey yapmanız ve her gün 400 - 500 kalori ekstradan harcamanız durumunda 1ay süre zarfında yaklaşık olarak 3 - 4 kilo yağdan kilo verirsiniz. Bu hesap net bir hesap olmamakla birlikte genel olarak bu şekilde hesaplanır.

 

Hangi besin kaç kalori hesaplama

Elma , makarna, yoğurt kaç kalori, makarna, haşlanmış yumurta, çekirdek, taze fasülye kepekli ekmek kaç kalori gibi sorular internette sıklıkla aranmaktadır. Besinlerin kalori değerlerini buma ihtiyacı genelilkle zayıflama ve diyet sürecinde gerçekleşen bir olaydır. Yukardaki matematiksel hesaplama da söylediğimiz gibi bugün kaç kalori aldığınızı hesaplarsanız ne kadar kilo vereceğinizi de kolayca hesaplayabilirsiniz.

1 kilogram vermek için kaç kalori harcamalı ?

Bu hesaplama her besine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin kimi gıdaların 100 gramı 200 kalori yaparken kimi gıdalarin ki 500 kaloriye denk gelebilir. Haftada 1 kilogram kilo verebilmek için günlük ortalama olarak  1000 kalori yakmanız gerekmektedir.

 

Umarız en kısa zamanda sağlıklı bir beden kitle endeksine sahip olur ve ideal kilonuza ulaşırsınız. Bunun en gerçekçi yolunun aldığınız gıdaları azaltmak ve günlük spor aktivitesini artırarak harcadığınzı kalori miktarını artırmak olduğunu unutmamalısınız.

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • 1 kilo kaç kalori
  • yiyeceklerin kalori cetveli