İşsizlik maaşı hesaplama

Aylık Bürüt Ücretinizi Giriniz :
(4 aylık gelirinizi 4 e bölüp yazınız)

İşsizlik maaşı ve bu sigortanın geçerli olabilmes için iş feshinin işçiden kaynaklanan bir hata, kuur sebebi ile olmaması gerekmektedir. İşveren tarafından işten çıkarılan ve kendisi için çıkarılmadan önce en az 120 gün prim ödenmesi, çalıştığı son 3 yıl içinde de en az 600 işg ünü süresi ile primi yatırılmış olmalıdır. 

İşsizlik ödeneği ( maaşı ) nedir ?

İşsizlik ödeneği İŞKUR ve SGK kapsamıda İşsizlik Sigortası Kanunu içinde yer alan sigortalı çalışanların işini kendi kusuru olmayan bir sebeple kaybetmesi durumunda SGK ya başvurması ve kendisine yeni bir iş bulunana kadar devlet tarafından ödenen işsizlik ücretidir. İşverenden alıncak tazminat bu ücretten tamamen ayrı şekilde değerlendirilir.

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır ?

Kişiye işsiz kaldığı dönem boyunca ödenecek işsizlik ödeneği kendisi için son dört aydır yatırılan sigota primi üzerinden hesaplanır. Net olarak söylemek gerekirse işçi için son dört aydır yatan primin yüzde kırkı kendisine bu süre boyunca geri ödenir. Bu durum 4857 sayılı yasada açıkça belirtilmiştir. Sitemizdeki işsizlik ödeneği hesaplama programı ile de kolaylıkla hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İşsizlik maaşı sorgulama 

Çalışmadığınız süre içinde size işsizlik ödeneği bağlanıp bağlanmadığını E-devlet Türkiye.gov.tr portalı üzerinden sorgulayabilirsiniz. Ayrıaca yine aynı sistem üzerinden bu güne kadar yatırlımış sigorta primlerinizi geçmişe dönük olarak döküm alabilirsini.

İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır ?

Türkiye.gov.tr Edevlet portalı üzerinden online olarak başvuru yapılabilir. İşinizi kaybettikten sonra https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu adresine e-imza veya edevlet şifresi ile girerek başvurunuzu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. İşlemi gerçekleştirdikten sonra PTT şubelerinden veya dilediğiniz ve bildirdiğiniz bana şubelerinden ödemenizi çekebilirsiniz. Eğer internet üzerinden bu başvuruyu gerçekleştiremezseniz en yakın İŞKUR ofisinden de aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

En düşük işsizlik maaşı ne kadar ?

Bahse konu kanunlar kapsamında güncel asgari ücret brüt tutarının yüzdekırkıdır. Güncel ve brüt asgari ücretin yüzde kırkını hesaplayarak alınabilecek en düşük işsizlik ücretini hesaplayabilirsiniz.

Kaç ay süre ile işsizlik maaşı alınır ?

600 gün sigortası olanlar 6 ay boyunca, 900 gün sigortası olanalr 8 ay boyunca, 1080 gün ve üzeri sigorta primi yatırmış olanlar ise 10 ay süresince işsizlik maaşı alırlar.

En yüksek işsizlik maaşı ne kadar ?

Bahse konu kanunlar kapsamında güncel asgari ücret brüt tutarının seksenini geçemez. Bu hesabıda aynı şekilde güncel ve brüt asgari ücretin yüzde sekseni kaç tutuyorsa bunu hesaplayarak alınabilecek en fazla işsizlik ücretini hesaplamış olursuunz.

 

 

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • işkur işsizlik maaşı sorgulama motoru
Arama Yap
Rastgele Hesaplama