İftar vakti hesaplama

İl Seçiniz

İftar nedir ?

Ramazan ayında müslümanlar imsak vaktinden akşam ezanına kadar hiç bimr şey yemezler ve içmezler. Akşam ezanı ile birlikte ise oruçlarını açarlar ve yiyip içmeye başlayabilirler. Bu vakte iftar vakti denir.

 

İftar vakti nasıl hesaplanır ?

Akşam namazı vaktinin grimesi ile birlikte iftar vaktide girmiş olur. Türkiye 'de en güvenilir ezan vakti hesabı Diyanet İşleri Başkanlığının hesaplama sistemidir. Bizde sitemizde Diyanet İşleri Başkanlığının iftar hesaplama sistemini baz almaktayız. Bu hesap tamamen astronomik yöntemler ile yapılmaktadır. Bir çok firmanın dağıttğı İmsakiyelerde de aynı şekilde Diyanet saatleri kriter olarak alınmaktadır.

 

2016 iftar'a kalan süreyi hesaplama

Sitemizde iftar vaktini ve ezan saatini öğrenebildiğiniz gibi, iftara kalan süreyi de anlık olarak canlı bir şekilde takip edebilirsiniz. Kronometre sıfırlandığında Allahu alem iftar vaktide girmiş olmaktadır. 2016 yılındaki Ramazan ayınızın faziletli ve bereketli geçmesini Allahtan dileriz.

 

İmsakiye nedir ?

İmsak vakti yani yeme içmenin bittiği vaktin addıır. İmsakiye ismi de buradan gelmektedir. Ramazanda genel olarak tüm namaz vakitlerini özel olarakta iftar, sahur ve imsak vakitlerini tespit etmek için kullanılan çizelgedir. Sitemizde online olarak Ramazan imsakiyesine ulaşabilirsiniz. Böylelilke eftara ne kadar var, sahuran ekadar var , istanbul için iftar ne zaman, ankarada iftar ne zaman olacak gib soruların cevabını da hızlı bir şekilde bulmuş olursunuz. Sitemizde  başta büyük şehirler İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Samsun, Ordu, Bursa, Konya, Kayseri, Sivas, Malatya, Diyarbakır başta olmak üzere  Türkiye (nin tüm il ve ilçelerinin iftar vakti ne zaman görebilirsiniz.

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • iftara ne kadar var
  • 2016 online ramazan imsakiyesi
  • istanbul iftar vakti
  • ankara iftar vakti