Bireysel emeklilik devlet katkısı hesaplama

Aylık Yatıracağınız Para :

Bireysel Emeklilik Sistemi ( BES) nedir ?

Devlet tarafından desteklenen sigorta sistemidir. Karar verdiğiniz prim tutarı üzerinden aylık olarak yaptığınız yatırımlar ile emekli olabileceğiniz modern bir sigorta sistemidir. Emekli olunca düzenli aylık alabileceğiniz gibi toplu para da alabilirsiniz. Devlet katkısı 1 ocak 2013 tarihinden beri yatırılan tutarlar üzerinden geçerlidir ve başlamaktadır. Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da bu sigorta emeklilik sisteminden faydalanabilirler.

 

Eşiniz , çocuklarınız, anne ve babanız adına da bes başvurusu yapabilirsiniz. Böylece onlara güzel bir hediye vermiş olursunuz. Bir ayda sigara için harcayacağınız paraya aile efradını özel sigorta yaptırabilirsiniz. Emekli olabilmek için sistemde en az  10 yıl kalmak ve  56 yaşını doldurma şartı aranmaktadır. 3 yıldan az sistemde duranlara devlet katkısı ödenmemektedir.

 

Devlet katkısı nedir ?

Bireysel emeklilik sisteminde sizin ödediğiniz tutarın %25 'i devlet tarafından ödenir. Bu ödemeye de BES devlet katkısı ismi verilir. Bu katkının ödenip ödenmediği sigorta şirketi tarafından takip edilir. Sizin bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

 

Bireysel emeklilikte devlet katkısı nasıl hesaplanır ?

Bireysel Emeklilik devlet katkısı/devlet desteği ne kadar bunu hesaplamak için yatırdığınız aylık meblagın % 25 ini bulmanız gerekmektedir. Örnek bir hesaplama yapmak gerekirse. Bireysel emeklilik için aylık ödediğiniz katkı payının 400 TL olduğunu düşünelim

 

400 * 0,25 = 100 TL devlet tarafından ödenecek katkıdır. 

 

Devlet katkısından kimler faydalanabilir?


Bir bireysel ya da gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmesine katkı payı ödeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunun 28. maddesi kapsamında olan tüm katılımcılar belirlenen limit dahilinde devlet katkısından faydalanabilirler. Bireysel emeklilik için en uygun banka ve sigorta firması seçimi için iyi bir araştırma yapmanızı öneririz.

 

Örnek devlet katkısı tablosu

 

Ödeyeceğiniz BES toplamıDevlet Katkısı toplamıDevletin yıllık katkısı
100 TL25 Türk Lirası300 TL
150 TL37,5 TL450 TL
200 TL50 TL600 TL
500 TL125 TL1.500 TL
900 TL225 TL2.700 TL
Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • bireysel emeklilik sorgulama
  • bes maaş sorgulama
  • en iyi bireysel emeklilik firması