Altın fiyatı hesaplama

Altın Türü
Miktar (adet)

Sitemizde bundan sonra güncel olarak çeyrek altın, yarım altın, gram altın ve cumhuriyet altını fiyatlarını TCMB ve Serbest piyasadan canlı olarak hesaplayabileceksiniz.  Sistemimiz sürekli olarak güncellenmekteir bu yüzden aldığınız fiyatlar piyasanın en canlı ve güncel halidir.

 

Ülkemizde kullanılan ayar sisteminde  22, 18 ve 14 ayarlık altın karışımlarından yapılmaktadır. Buradaki ayar kelimesi bir gram altında bulunan altının miktarıdr. Örneğin 1000 gram altında bulunan saf altın miktarı 1000 miligramdır. 

 

Çeyrek altın ne kadar ?

Çeyrek altın Cumhuriyet altınının dörtte biri oranında basılan 50 Kuruş büyüklüğünde 1,75 gram ağırlığında ve 22 ayar olan arkasında atatürk resmi olan altındır. Düğünlerde en çok çeyrek altın takılır. Çeyrek altın ne kadar ediyor sorularının cevabını sitemizde anlık olarak sorgulayabilirsiniz.

 

Cumhuriyet altını ne kadar ?

Cumhuriyet Altınları, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından belli stantartlara uyarlanmış ve yasal olarak sınırları çizilmiş aynen para gibi kullanılabilen değerli maden altından yapılmıştır. Üretim yeri sadece darphanedir. Hiç kimse cumhuriyet altını üretemez. Bugün cumhuriyet altını ne eder derseniz cevabını sitemizden anlık olarak sorgulayabilirsiniz.

 

Canlı altın fiyatları ?

Canlı fiyat demek anlık olarak güncel fiyatları takip etmek anlamına gelir. Bu sistemler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Serbest Piyasa tarafınan anlık olarak değişen ve güncellenen ücretlerdir.

 

Gremse altın nedir ?

10 tane çeyrek yada 5 yarım altının oluşturduğu sete gremse yada 2.5 (ikibuçukluk) denir. Ağırlığı ise 17,50 gram gelmektedir.
Bu altının diğer bir adı da 2,5 luk altındır. 10 çeyrek altına veya 5 adet yarım altına eşittir.

 

Halk arasında Reşat ve Hamit altın adı ile bilinen mücevherler ; Sultan Reşat 'tan tarafından basılanlara Reşat, Sultan Abdulhamit tarafından basılanlara Hamit altını denmektedir ve ismi buradan gelmektedir. Günümüzdeki altın fiyatları ile aynı değere sahiptirler. 

 

Altın fiyatları canlı hesaplama programını sitenize eklemek için sitemizin en üstüntde bulunan sitene ekle menüsünü tıklayarak sistem tarafından verilen kodu sitenize yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

 

Konu ile İlgili Benzer Aramalar
  • gram altın canlı fiyatları bugün